ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

powered by Agones.gr - livescore

Τετάρτη 29 Απριλίου 2009

ΔΙΚΑΙΩΣΗ...........!!!

Στις 18.30΄ χθες (28-04-2009) συνεδρίασε η Πειθαρχική Επιτροπή της ΕΠΣ Καρδίτσας, σχετικά με την ένσταση που υπέβαλε ο Α.Ο.Αχιλλέας Συκεών για αντικανονική συμμετοχή ποδοσφαιριστή με την ομάδα της Γελάνθης στο πρόσφατο μπαράζ μεταξύ των δύο ομάδων, για την παραμονή στην Β΄ Ερασιτεχνική κατηγορία Καρδίτσας. Η Επιτροπή δικαίωσε τους Μυρμιδόνες και κατοχύρωσε τον αγώνα με σκορ 3-0 υπέρ τους, ενώ επέβαλε πρόστιμο χιλίων ευρώ (1000 €) στην Γελάνθη. Η απόφαση της Επιτροπής εγκρίθηκε ΟΜΟΦΩΝΑ από το Δ.Σ. της Ε.Π.Σ. λίγη ώρα αργότερα
Μετά την απόφαση αυτή και εφόσον δεν ασκηθεί έφεση από την Γελάνθη, ο Α.Ο.Αχιλλέας Συκεών θα αγωνίζεται και την νέα αγωνιστική περίοδο στην Β΄ Ερασιτεχνική κατηγορία Καρδίτσας, ενώ η Γελάνθη υποβιβάζεται στην Γ΄ κατηγορία.
Πέρα από την εξέλιξη αυτή αναμένεται τώρα και η αντίδραση των Μυρμιδόνων για την σφαγιαστική διαιτησία στον πρόσφατο αγώνα, αφού όπως είναι γνωστό οι παράγοντες του Αχιλλέα κρατούσαν στάση αναμονής για το θέμα, περιμένοντας την απόφαση της Πειθαρχικής . Πληροφορίες αναφέρουν πως σύντομα θα υπάρξει σχετική ανακοίνωση.

Παρασκευή 10 Απριλίου 2009

ΜΕ ΚΑΤΑΣΚΟΠΕΙΑ ΞΕΚΙΝΑ Η ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΡΑΖ ΜΕ ΓΕΛΑΝΘΗ

Τον αγώνα μεταξύ της Α.Ε. Λουτρού-Κέδρου με τον Αστροναύτη Γελάνθης θα παρακολουθήσουν Διοίκηση και Ποδοσφαιριστές του Α.Ο. Αχιλλέας Συκεών την Κυριακή 12-04-2009. Σκοπός τους να αποκομίσουν μια πρώτη γεύση από τις δυνατότητες του Αστροναύτη αφού στις 21-04-2009 θα βρεθούν αντιμέτωποι στον αγωνιστικό χώρο του Προδρόμου. Η προετοιμασία περιλαμβάνει καθημερινές προπονήσεις την Μεγάλη Εβδομάδα και φιλικό παιχνίδι το Μεγάλο Σάββατο, ενώ ανακοινώθηκε ότι τους Μυρμιδόνες θα προπονήσει αυτές τις ημέρες ο Θεοδώρου Σωτήρης. Ο προπονητής του Ατρόμητου Αθηνών, θα βρίσκετε στην Συκεώνα για τις ημέρες του Πάσχα και προθυμοποιήθηκε να βοηθήσει την προσπάθεια των παικτών του Αχιλλέα.
Όπως είναι γνωστό από το αποτέλεσμα των δύο αυτών αγώνων θα κριθεί το μέλλον των Μυρμιδόνων στην κατηγορία. Όποια και αν είναι όμως η έκβαση των δύο αναμετρήσεων η απόφαση της διοίκησης αλλά και των ποδοσφαιριστών είναι μία, να συνεχίσουν την επόμενη χρονιά ενωμένοι, όπως και φέτος, σε όποια κατηγορία και να αγωνίζεται η ομάδα. Ήδη έχουν προγραμματιστεί οι καλοκαιρινές μεταγραφές της ομάδας για την ενίσχυση του ρόστερ των Μυρμιδόνων. Το πλάνο προβλέπει ενίσχυση σε συγκεκριμένες θέσεις, αφού διαπιστώθηκε ότι δεν αναπληρώθηκε το κενό που υπήρξε μετά τους τραυματισμούς πολλών βασικών παικτών της ομάδας (Γκέκας Παναγιώτης, Παπαβαίτσης Μπάμπης, Καλόγηρος Θέμης, Καλφούντζος Χρήστος, Λιάχανος Παναγιώτης ).

Τετάρτη 8 Απριλίου 2009

ΙΣΟΠΑΛΙΑ ΤΟ ΜΠΑΡΑΖ ΜΕ ΤΗΝ Α.Ε.ΛΟΥΤΡΟΥ-ΚΕΔΡΟΥ

Με σκορ 1-1 έληξε ο πρώτος αγώνας μπαράζ της ομάδας μας για την παραμονή στην Β΄ ερασιτεχνική κατηγορία. Ο αγώνας ξεκίνησε με τους Μυρμιδόνες να μπαίνουν στο παιχνίδι επιφυλακτικά, παρόλα αυτά είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, καθώς έχασαν τρείς κλασικές ευκαιρίες για γκολ, πριν ο αντίπαλος σε μια ανύποπτη φάση γύρω στο 40ο λεπτό, να ανοίξει το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αχιλλέας μπήκε ποιό δυνατά και στο 50ο λεπτό, μετά από εκτέλεση πλαγίου άουτ από τον Βασίλη Στεργιούλη, ο "Λέτο" Θανάσης Τσιώρας με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-1. Η υπεροχή των Μυρμιδόνων ήταν φανερή σε όλο το δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν μετουσιώθηκε σε γκολ. Αντιθέτως οι παίκτες της Α.Ε. Λουτρού-Κέδρου είχαν τον τελευταίο λόγο στο παιχνίδι καθώς στο 94ο λεπτό ύστερα από λάθος τις άμυνας του Αχιλλέα βγήκαν τετ α τετ με τον Μυρμιδόνα Τερματοφύλακα Κώστα Γκουσιάρη, ο οποίος με φανταστική απόκρουση κράτησε ζωντανό τον Αχιλλέα στο κυνήγι της παραμονής. Πολύ καλή απόδοση για τους Μυρμιδόνες είχε ο Αρχηγός Δημήτρης Τσιώρας (το καλύτερο παιχνίδι του φέτος) με τον Θανάση Τσιώρα να ακολουθεί παρά της πολλές κράμπες στην διάρκεια του παιχνιδιού, αν θέλουμε όμως να είμαστε δίκαιοι ο τίτλος του κορυφαίου του παιχνιδιού ανήκει στον Κώστα Γκουσιάρη.-
Η σύνθεση του Αχιλλέα: Γκουσιάρης Κ.- Στεργιούλης Β.- Καλόγηρος Ευθ.(80ο Μακρής Χ.)- Τσιώρας Π. - Τσιώρας Δ.- Ντερβίσι Α.- Ντράχας Ν. (45ο Στεργιούλης Αθ.)- Αργύρης Θ.- Λιάπης Η.- Τσιώρας Αθ. – Λιάπης Ν. -