ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

powered by Agones.gr - livescore

Κυριακή 10 Ιανουαρίου 2010

ΓΕΦΥΡΙΑ - ΑΧΙΛΛΕΥΣ ΣΥΚΕΩΝ 0-2

Με νίκη εκτός έδρας επί των Γεφυρίων έκλεισε ο Αχιλλεύς Συκεών τον πρώτο γύρο του φετινού Πρωταθλήματος στον 1ο όμιλο της Β΄Ερασιτεχνικής Καρδίτσας. Ο Αχιλλέας παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο, με πολλές αλλαγές σε σχέση με την αναμέτρηση της προηγούμενης αγωνιστικής, αφού επέστρεψαν οι Παντελής Λιάπης, Παναγιώτης Λιάχανος και Γιώργος Παπαβασιλείου, ήταν όμως σειρά του Κώστα Γκούλιου και Ντίνου Καρακώστα να απουσιάσουν λόγω τραυματισμού. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Μυρμιδόνες να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να προσπαθούν από πολύ νωρίς να επιβληθούν επί του αντιπάλου τους. Πράγματι στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από δύο πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ, οι Μυρμιδόνες κέρδισαν ένα φάουλ σε πλεονεκτική θέση έξω από την μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων, και ο σπεσιαλίστας "Jose" (Ντίνος Μυλωνάς) με ωραία εκτέλεση έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του τερματοφύλακα των Γεφυρίων. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό, για τους παίχτες του Αχιλλέα, αλλά δεν κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους στο πρώτο ημίχρονο, αφού αστόχησαν τρεις ακόμα φορές από πλεονεκτική θέση ,κυρίως λόγω της κακής κατάστασης του αγωνιστικού χώρου. Από την άλλη μεριά τα Γεφύρια προσπαθούσαν με γεμίσματα από την άμυνα και σέντρες από το κέντρο του γηπέδου να βγάλουν την μπάλα στην επίθεση και το ανορθόδοξο παιχνίδι τους, ήταν εύκολη λεία στα χέρια του Γιώργου Κουτσουμπέη που δεν άφηνε περιθώρια και ελπίδες στους αντιπάλους του. Στο δεύτερο ημίχρονο, παραλίγο να τιναχθεί το παιχνίδι στον αέρα αφού από μεγάλο διαιτητικό λάθος η μπάλα στήθηκε στα έντεκα βήματα μπροστά από την εστία του Γιώργου Κουτσουμπέη. Ήταν μία ανύποπτη φάση (65ο λεπτό) όταν η μπάλα, που δεν διεκδικούνταν από κάποιον επιθετικό των Γεφυρίων, κτύπησε ακούσια στο χέρι του πεσμένου κάτω, Αρχηγού των Μυρμιδόνων Δημήτρη Τσιώρα. Το διαιτητικό λάθος όμως δεν στάθηκε ικανό να αλλάξει την μοίρα του αγώνα, αφού ο Γιώργος Κουτσουμπέης με καταπληκτική επέμβαση απεσώβησε την ισοφάρηση. Αυτή ήταν και η μοναδική ευκαιρία των Γεφυριωτών να σημειώσουν κάποιο τέρμα, πράγμα που κατάφεραν όμως, για δεύτερη φορά οι παίχτες του Αχιλλέα. Ήταν το 75ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Θοδωρής Αργύρης έκλεψε την μπάλα από τον δεξιό μπάκ των γηπεδούχων και αφού ντρίπλαρε έναν ακόμα αμυντικό βρέθηκε τετ α τετ με το αντίπαλο τερματοφύλακα, τον πλάσαρε ιδανικά κάνοντας το 0-2 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Στο 43ο λεπτό απεχώρησε τραυματισμένος μετά από σκληρό φάουλ ο δεξιός μπακ του Αχιλλέα Συκεών, Πέτρος Τσιώρας ενώ την θέση του πήρε ο 14χρονος Παναγιώτης Παπαβαίτσης. Πολύ καλή απόδοση είχαν στο σύνολο τους οι παίχτες του Αχιλλέα Συκεών, αλλά πρέπει εδώ να τονίσουμε την επιβλητική παρουσία του Μυρμιδόνα Τερματοφύλακα Γιώργου Κουτσουμπέη όχι μόνο για την απόκρουση του πέναλτι που ούτως ή άλλως ήταν σημαντική για την εξέλιξη της χθεσινής αναμέτρησης, αλλά και για την συνολική απόδοση του, σε όλες τις αναμετρήσεις που έλαβε μέρος.-
Σύνθεση Αχιλλέα Συκεών: Κουτσουμπέης, Αβραμόπουλος, Τσιώρας Π (46ο΄ Παπαβαίτσης Π.) Λιάχανος, Τσιώρας Δ. Λιάπης Π. Μυλωνάς, Αργύρης (85ο΄ Κατράκης), Παπαβασιλείου, Παπαβαίτσης Η. (80ο΄ Στεργιούλης Α.) και Λιάπης Ν.-