ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

powered by Agones.gr - livescore

Δευτέρα 18 Ιανουαρίου 2010

ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ....... Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΓΑΛΑΝΗΣ

Ισόπαλο με σκορ 2-2 τελείωσε το τοπικό ντέρμπι μεταξύ του Αχιλλέα Συκεών και του Ατρόμητου Παλαμά. Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο ο διαιτητής της αναμέτρησης, κ. Γαλάνης, επεφύλασσε πρωταγωνιστικό ρόλο για τον εαυτό του, μόνο που ο ρόλος αυτός ήταν τελικά αρνητικός. ''Το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού'' έλεγαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι, αλλά ο κ. Γαλάνης δεν ασχολείται με την Αρχαία Ελληνική Γραμματεία. Ήταν το 10ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ποδοσφαιριστής του Ατρομήτου μετά από ''δυνατό φύσημα του αέρα'', βρέθηκε φαρδύς πλατύς στο χόρτο έξω από την μεγάλη περιοχή των Μυρμιδόνων. Τότε ο Διαιτητής Γαλάνης που βρισκόταν στο κέντρο του γηπέδου κατευθύνθηκε προς το σημείο… και αντί να βγάλει κίτρινη κάρτα για θέατρο έδειξε το σημείο του πέναλτι, θέλοντας ασφαλώς να μας καταστήσει σαφές ότι τα αρχαία ρητά δεν έχουν εφαρμογή στις μέρες μας, αφού το ίδιο ακριβώς λάθος είχε διαπράξει σε παρόμοια φάση στο ίδιο σημείο του γηπέδου στην αναμέτρηση του πρώτου γύρου με τον γειτονικό Ενιππέα. Προφανώς ήθελε να δείξει σε όλους μας ότι και στην αναμέτρηση εκείνη δεν έκανε λάθος και ορθώς είχε και τότε δείξει το σημείο του πέναλτι και επομένως δεν υπήρχε πρόθεση. Αυτή η ενέργεια αποδεικνύει πως ο συγκεκριμένος Διαιτητής δεν διαθέτει το ηθικό υπόβαθρο που θα τον οδηγήσει στην αυτοκριτική, στην παραδοχή των σφαλμάτων του και στην κατά συνέπεια βελτίωση του, ως άνθρώπου και ως επαγγελματία. Από τα παραπάνω και βάσει αυτών οδηγούμαστε στο συμπέρασμα πως ο συγκεκριμένος..., με όλα τα παραπάνω ''προσόντα'' είναι, ''κατάλληλος'', για καριέρα στο χώρο της διαιτησίας....... Ένα άλλο στοιχείο που πρέπει να τονίσουμε είναι πως ο κ. Γαλάνης καταχράστηκε μισή ώρα από το χρόνο του παιχνιδιού σε συζητήσεις για την ορθότητα των αποφάσεων του με τους ποδοσφαιριστές του Ατρομήτου, που διαμαρτύρονταν ομαδικώς σε κάθε σφύριγμα του, με σκοπό την καθυστέρηση του παιχνιδιού. Αρκετά όμως με τον κύριο Γαλάνη που ό'τι και να γράψουμε θα παραμείνει αδιόρθωτος. Το πέναλτι μετατράπηκε σε γκολ και παρά τις πολλές ευκαιρίες που είχαν οι ποδοσφαιριστές του Αχιλλέα δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκορ ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μυρμιδόνες παίζοντας μονότερμα τον ανύπαρκτο Ατρόμητο κατάφεραν στο 55ο λεπτό να σημειώσουν το γκολ της ισοφάρισης με ωραία κεφαλιά του Ντίνου Μυλωνά. Οι παίχτες του Ατρομήτου φαινόταν ανήμποροι να αντιδράσουν και μοιραία στο 75ο λεπτό ο Παντελής Λιάπης έβαλε τους Μυρμιδόνες μπροστά στο σκορ με δυνατό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής. Το σκηνικό του παιχνιδιού δεν άλλαξε μετά το 2-1 αλλά οι παίχτες του Αχιλλέα πίστεψαν πως το παιχνίδι είχε τελειώσει, αφού δεν κυνήγησαν με την ίδια σφοδρότητα το τρίτο γκολ. Έτσι στο 93ο λεπτό ο Ατρόμητος κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή των Μυρμιδόνων που με απευθείας λάκτισμα κατέληξε στα δίχτυα των γηπεδούχων. Εν κατα κλείδι ο Ατρόμητος με μία επίθεση σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και ένα κάλπικο πέναλτι στο πρώτο μισό της αναμέτρησης κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας. Είναι χαρακτηριστικό πως πλην του ενός γκολ ο Ατρόμητος δεν είχε ούτε μία ευκαιρία και η χθεσινή του εμφάνιση δεν δικαιολογεί σε καμιά περίπτωση την βαθμολογική συγκομιδή του πρώτου Γύρου του Πρωταθλήματος.
Σύνθεση Μυρμιδόνων: Κουτσουμπέης, Παπαβασιλείου (Λιάπης Ν.), Αβραμόπουλος, Τσιώρας Δ., Λιάπης Π., Γκούλιος, Μυλωνάς, Παπαβαίτσης, Αργύρης, Καρακώστας, Τσιώρας Αθ.