ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

powered by Agones.gr - livescore

Κυριακή 3 Ιανουαρίου 2010

ΠΟΔ-ΑΡΗ-ΚΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΧΙΛΛΕΑ.....!!!!

Μια πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Αχιλλεύς Συκεών με αντίπαλο τον αξιόμαχο Άρη Αγ. Παρασκευής. Οι Μυρμιδόνες παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο με σημαντικές ελλείψεις αφού η γρίπη των χοίρων χτύπησε μεσοβδόμαδα τρεις βασικούς ποδοσφαιριστές της ομάδας, τους, Παντελή Λιάπη, Ηλία Παπαβαίτση, και Γιώργο Παπαβασιλείου ενώ ο Παναγιώτης Λιάχανος δεν μπόρεσε να αγωνιστεί λόγω προβλημάτων στην μέση του και ο Ντερβίσι Άλμπαν βρισκόταν με άδεια στην χώρα του. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Άρη να χάνει δύο σημαντικές ευκαιρίες να προηγηθεί στο σκορ και τον Αχιλλέα να προσπαθεί να συνέλθει από το αναπάντεχα κακό ξεκίνημα. Ωστόσο οι Μυρμιδόνες ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ (10ο λεπτό), ο τερματοφύλακας του Άρη στην προσπάθεια που έκανε για να μπλοκάρει, μπήκε με την μπάλα στο τέρμα του και έκανε το 1-0, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης συνέχισε να αναζητά το γκολ της ισοφάρισης και το πέτυχε στο 50ο λεπτό μετά από διαδοχικά λάθη της αμυντικής γραμμής των Μυρμιδόνων. Η απάντηση ήταν βγαλμένη από τα πόδια του "Cheetah" Ντίνου Καρακώστα που αφού έγινε κάτοχος της μπάλας στην δεξιά γωνία της μικρής περιοχής, πέρασε την μπάλα πάνω από τον αντίπαλο του και με ωραίο σουτ έγραψε το 2-1. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τους Μυρμιδόνες να έχουν την υπεροχή των κινήσεων αλλά τον Άρη να προσπαθεί, κυρίως με στημένα, να ισοφαρίσει εκμεταλλευόμενος την κακή ημέρα των Μυρμιδόνων αμυντικών αλλά και την ατυχία τους, αφού στο 65ο λεπτό τραυματίστηκε και αποχώρησε ο πολύ καλός μέχρι εκείνη την στιγμή Κώστας Γκούλιος. Δέκα λεπτά αργότερα, μετά από εκτέλεση φάουλ η Αγ. Παρασκευή κατάφερε να ισοφαρίσει για δεύτερη φορά των αγώνα με γυριστό σουτ μέσα από την μικρή περιοχή, αλλά με τον σκόρερ όμως, να έχει προηγουμένως υποπέσει σε καταφανέστατο φάουλ, αφού τράβηξε τον αντίπαλο του από την φανέλα για να γίνει κάτοχος της μπάλας. Μετά την ισοφάριση ο κόουτς Γιάννης Μαντές προσπάθησε να αλλάξει την διαμορφωθείσα κατάσταση και πέρασε στο παιχνίδι διαδοχικά πρώτα τον Νίκο Λιάπη και λίγα λεπτά αργότερα τον αδερφό του Παντελή που αν και άρρωστος μπήκε για να βοηθήσει την προσπάθεια των Μυρμιδόνων. Το τελευταίο δεκαπεντάλεπτο του αγώνα ανήκει αποκλειστικά στους Μυρμιδόνες μαχητές πού ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και αφού έχασαν τέσσερις κλασικές ευκαιρίες, κατάφεραν τελικά στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης με γκολ του Θανάση Τσιώρα να πάρουν την νίκη. Ήταν μια πολύ ωραία μπαλιά του Κώστα Σκουλαράκου από το κέντρο του γηπέδου, με αποδέκτη τον "Cech" (Θανάσης Τσιώρας) που με απίστευτη ντρίπλα άδειασε, τον καλύτερο μέχρι εκείνη την στιγμή, αμυντικό των "Πολεμιστών" και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα να αναπαυτεί στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει τερματοφύλακα. Για τους Μυρμιδόνες πολύ καλή απόδοση είχαν οι: Μυλωνάς Ντίνος, Τσιώρας Δημήτρης, Καρακώστας Ντίνος, Γκούλιος Κώστας, Κουτσουμπέης Γιώργος, Τσιώρας Θανάσης και Σκουλαράκος Κωνσταντίνος (2ο ημίχρ.) ενώ αξίζει να αναφέρουμε πως οι "Πολεμιστές" παρουσίασαν ένα πολύ αξιόμαχο σύνολο με ταχύτατη επιθετική γραμμή. Πολύ καλή διαιτησία από το κ. Γιώργο Καπράνα και τους βοηθούς του.
Σύνθεση Αχιλλέα: Κουτστουμπέης, Τσιώρας Π. Αβραμόπουλος, Τσιώρας Δ. Κουτρογιάννης, Αργύρης (76΄ Λιάπης Ν.), Σκουλαράκος, Γκούλιος (65΄Παπαβαίτσης Π.), Μυλωνάς, Καρακώστας (80΄Λιάπης Π.), Τσιώρας Αθ.